ELEV
Sund Mad

Smiley

Vi får selvfølgelig også besøg af fødevarekontrollen i ny og næ.

Se vores kontrolrapport på Fødevarestyrelsens hjemmeside.

Mad med omtanke

Kosten her på Gymnastikefterskolen Stevns er afstemt i forhold til elevernes aktivitetsniveau – simpelthen fordi aktivitetsniveauet er højt i vores dagligdag. Elevernes depoter skal fyldes op, både depoterne i hjernen og i resten af kroppen.

Vi har i køkkenet fokus på det gastronomiske, det smagsmæssige og det visionære. Med andre ord skal der både være noget til maven, ganen og øjnene, når eleverne sætter sig til bords.

Kostplan

Kostplanen kan ses på SkolePlan. I menuen til højre er et eksempel på, hvordan et par uge-menuer kan se ud.

Kantinediplomet

For at få sparring omkring vores kost har vi samarbejdet med Kantinediplomet. Samarbejdet gik blandt andet ud på, at den mad, der serveres i spisesalen skal leve op til Fødevarestyrelsens målsætninger for sund mad. Der lægges vægt på, at mad udover sit ernæringsmæssige indhold også rummer en kulturel og social betydning.