OM STEVNS
Stevns Elite

Stevns Elite er et udtaget opvisningshold af tidligere elever, som repræsenterer skolen ved forskellige opvisninger. Holdet træner ca. en weekend om måneden.

Se opvisningstraileren for Stevns Elite 2017/18 via linket her.

Vi ønsker med holdet at give tidligere elever muligheden for at vende tilbage til skolen og få gode oplevelser med gymnastikken samt forbedre deres gymnastiske kunnen. Derved håber vi, at de rundt omkring i foreningerne kan være med til at udvikle gymnastikken.

Holdet laver ca. 10-12 opvisninger hver sæson både på skolen og til diverse opvisninger og stævner. Det er muligt at booke holdet til en opvisning mod dækning af transportudgifter. Kontakt Ina Overgaard for nærmere info (se kontaktinfo nederst på denne side).

Krav og forventninger for at gå på holdet

– Du er tidligere elev på Gymnastikefterskolen Stevns og har gennemført et helt skoleår
– Vi forventer, at du prioriterer holdet højt til både træning og opvisning og i dine forberedelser
– Vær klar på intense sociale weekender hvor udvikling af opvisningen er i højsædet
– Du skal have lyst til at være en god repræsentant for skolen
– Det er vigtigt, at du er i god fysisk form til at kunne deltage på holdet. Det vil sige, at du er aktiv ved siden af, så du vedligeholder dit niveau og gerne udvikler det
– Du skal være indforstået med at følge skolens regler, når du er til træning på skolen eller på tur med skolen.

Instruktørteamet 2017-18

– Charlotte Hagelskjær, Katrine Juhl, Dennis Andersen, Mathias Thalund
– Morten Bentsen (assisterende springtræner)
– Ina Overgaard (holdleder)

Instruktørteamet 2018-19

– Lea Schmücker, Lotte Bjørnholt Fink, Albert Klostergaard og Søren Mark Aagaard
– Elke Brøns Kaczmarek (holdleder)

Udtagelse til Stevns Elite 2018-19

Udtagelsen bliver afholdt den 24.-26. august 2018. Udtagelsen starter fredag kl. 19.00 til lørdag kl 13.00. Herefter sættes holdet, og der gives besked senest kl. 15.00, hvorefter det udtagede hold træner videre til søndag kl 12.00.

Der vil under hele udtagelsen være forplejning, dog ikke fredag aften.

Til årets udtagelse skal man ved tilmelding vælge, om man vil stille op som rytme (m/k) eller springer (m/k). For springerdelens vedkommende skal man dog også forvente rytme, og skulle en rytmegymnast have et ønske om at vise et spring eller to, vil dette også blive muligt.

Ugen før udtagelsen vil de tilmeldte modtage en mail om weekendens indhold og praktisk oplysninger. Kom til tilmeldingen til udtagelsen ved at klikke her.

Kalender: Kan downloades fra menuen til højre. Ved tilmelding til udtagelsen skal du meddele, hvis du allerede nu kender til afbud.

For at gå på holdet er der et kontingent på 1000,- kr. Prisen dækker forplejning, stævneudgifter, bus på turné med eleverne osv. Derudover skal du påregne udgifter til dragter og holdtrøje på max 1500,- kr. Kørsel til og fra træninger og opvisninger er på egen regning.

Kontakt: Har du spørgsmål til ovenstående, er du velkommen til at kontakte holdleder Elke Brøns Kaczmarek på eb@gymnastikstevns.dk.