OM STEVNS
Stevns Elite

Stevns Elite er et udtaget opvisningshold af tidligere elever, som repræsenterer skolen ved forskellige opvisninger. Holdet træner ca. en weekend om måneden.

Se opvisningstraileren for Stevns Elite 2017/18 via linket her.

Vi ønsker med holdet at give tidligere elever muligheden for at vende tilbage til skolen og få gode oplevelser med gymnastikken samt forbedre deres gymnastiske kunnen. Derved håber vi, at de rundt omkring i foreningerne kan være med til at udvikle gymnastikken.

Holdet laver ca. 10-12 opvisninger hver sæson både på skolen og til diverse opvisninger og stævner. Det er muligt at booke holdet til en opvisning mod dækning af transportudgifter. Kontakt Ina Overgaard for nærmere info (se kontaktinfo nederst på denne side).

Krav og forventninger for at gå på holdet

– Du er tidligere elev på Gymnastikefterskolen Stevns og har gennemført et helt skoleår
– Vi forventer, at du prioriterer holdet højt til både træning og opvisning og i dine forberedelser
– Vær klar på intense sociale weekender hvor udvikling af opvisningen er i højsædet
– Du skal have lyst til at være en god repræsentant for skolen
– Det er vigtigt, at du er i god fysisk form til at kunne deltage på holdet. Det vil sige, at du er aktiv ved siden af, så du vedligeholder dit niveau og gerne udvikler det
– Du skal være indforstået med at følge skolens regler, når du er til træning på skolen eller på tur med skolen.

Instruktørteamet

– Charlotte Hagelskjær, Katrine Juhl, Dennis Andersen, Mathias Thalund
– Morten Bentsen (assisterende springtræner)
– Ina Overgaard (holdleder)

Praktisk info

Holdstruktur: Holdet kommer til at bestå af en rytme- og en springside, der laver både fælles og individuelle indslag i opvisningen. Du kan stille op som pige til rytmesiden og som dreng til springsiden. Det er også muligt at stille op som pige til rytmesiden med ønske om også at være springer – det hedder pige+. Hvordan den præcise struktur omkring pige+ bliver, aftales efter udtagelsen, hvor vi vurderer, hvad der passer bedst til holdet.

Udtagelsen: Blev afholdt i weekenden den 18.-20. august 2017.

Kalender: Kan downloades fra menuen til højre. Ved tilmelding til udtagelsen skal du meddele, hvis du allerede nu kender til afbud.

Pris for at gå på holdet: 1000 kr. som indbetales senest den 1. oktober 2017. Prisen dækker forplejning, stævneudgifter, bus på turné med eleverne osv. Derudover skal du påregne udgifter til dragter og holdtrøje (ca. 800-1000 kr.). Kørsel til og fra træninger og opvisninger er på egen regning.

Rejse: Der arbejdes på en gymnastikrejse til Brasilien i efteråret 2018. Inden du stiller op til udtagelsen, skal du tilkendegive, om du ønsker at deltage på turen. Er der opbakning til turen, tager vi afsted! Prisen for rejsen afhænger af, hvor mange der ønsker at deltage i turen, og betales udover prisen for at deltage på holdet. Yderligere info om rejsen kan downloades fra menuen til højre.

Kontakt: Har du spørgsmål til ovenstående, er du velkommen til at kontakte holdleder Ina Overgaard på io@gymnastikstevns.dk eller på tlf. 30683449.