Efterskolernes Dag/Aften


Efterskolernes Dag d. 26. september 2021
kl. 13-17

Alle os på Gymnastikefterskolen Stevns inviterer hermed dig og dine forældre til Efterskolernes Dag den 26. september mellem kl. 13 og 17. Vi er simpelthen så glade for, at vi nu kan have rigtige gæster i huset igen. Det bliver for fedt.

Vi glæder os til en skøn dag med dig/jer, hvor du og dine forældre får en rundvisning af skolens elever. Du vil også møde skolens undervisere og ansatte, som står klar til at tale med dig om skolens fysiske linjer, de forskellige studieretninger vi har, valgfag, økonomi, det at være efterskoleelev og meget mere.
I løbet af dagen giver skolens nuværende elever smagsprøver på, hvad de laver i deres dagligdag.
At vælge efterskole er en vigtig sag. Den bedste måde at vælge ud på er at komme rundt og mærke skolerne og stemningen. Vi har gjort os umage for at lave en skøn og hyggelig dag, som forhåbentlig giver en fornemmelse for hvordan det vil være at gå her os. Vi vil glæde os til at møde jer.

Program for dagen:
13.00 Velkommen til
13.05 Hør om skolen
13.00 – 13.40 Oplev vores linjefag & fokusfag
13.15 Musikalsk indslag
14.00 Fællesgymnastik med nuværende elever
14.30 Hør om skolen
15.00 – 15.40 Oplev vores linjefag & fokusfag
15.15 Musikalsk indslag
15.30 Hør om skolen
16.00 Fællesgymnastik med nuværende elever
16.30 – 17.00 Oplev vores linjefag & fokusfag

OBS: Tilmelding er ikke nødvendig – Bare kom

Efterskolernes Aften

Efterskolernes Aften foregår langt hen ad vejen på samme måde som Efterskolernes Dag. Formålet er det samme, tidspunktet forskelligt.

Efterskolernes Aften ligger hvert år den anden onsdag i januar, og her inviteres alle interesserede indenfor til en rundvisning, information, hygge i caféen og oplevelse af spændende aktiviteter i hallen og springcenteret. Man skal ikke booke tid for en rundvisning, blot møde op.

Vi holder åbent hus fra kl. 18:00 til 21:00, hvor alle er velkomne.