Efterskolernes Dag/Aften


AFLYST – Efterskolernes Dag d. 27. september 2020 er desværre aflyst på Gymnastikefterskolen Stevns

Efterskolernes bestyrelse har valgt at aflyse Efterskolernes Dag på søndag som et fælles landsdækkende, fysisk arrangement. Bestyrelsens beslutning skal ses på baggrund af det stigende antal smittede med coronavirus og statsministerens melding fredag om skærpede restriktioner, der nu gælder for hele landet, samt anbefalingen om at aflyse sociale arrangementer

Vi er allerede i fuld gang med at forberede en online/digital løsning, så I stadig kan få et indblik i hverdagen og mulighederne her på Gymnastikefterskolen Stevns – hold øje med vores Facebook hvor der snart vil komme mere info.

EFTERSKOLERNES DAG d. 27.SEP. kl.12-16
”FOR KOMMENDE (OG POTENTIELT KOMMENDE ELEVER) OG MAX TO FORÆLDRE”

Igen i år inviterer vi dig og dine forældre til Efterskolernes Dag mellem kl. 12 og 16. På grund af Corona bliver det en lidt anderledes Efterskolernes dag i år, som kun er for kommende (og herunder potentielt kommende) elever og max 2 forældre.

Vi glæder os til en skøn dag med dig/jer, hvor du og dine forældre får en rundvisning af skolens elever. Du vil også møde skolens undervisere og ansatte, som står klar til at tale med dig om skolens fysiske linjer, de forskellige studieretninger vi har, valgfag, økonomi, det at være efterskoleelev og meget mere.
I løbet af dagen giver skolens nuværende elever smagsprøver på, hvad de laver i deres dagligdag.

Der vil være parkering på Boestoftevej 55 (ved Boestofteskolen), hvor der også vil være et hyggeligt infoområde, hvorfra du/I vil blive taget med på rundtur på skolens område. Der vil kunne forekomme lidt ventetid på selve rundvisningen.

Vi glæder os til at se jer.

Efterskolernes Aften

Efterskolernes Aften foregår langt hen ad vejen på samme måde som Efterskolernes Dag. Formålet er det samme, tidspunktet forskelligt.

Efterskolernes Aften ligger hvert år den anden onsdag i januar, og her inviteres alle interesserede indenfor til en rundvisning, information, hygge i caféen og oplevelse af spændende aktiviteter i hallen og springcenteret. Man skal ikke booke tid for en rundvisning, blot møde op.

Vi holder åbent hus fra kl. 18:00 til 21:00, hvor alle er velkomne.