Efterskolernes Dag/Aften

 

Alle os på Gymnastikefterskolen Stevns inviterer hermed dig og dine forældre til Efterskolernes Dag Søndag den 24. september mellem kl. 12.30 og 17. 

Vi glæder os til en skøn dag med dig/jer, hvor du og dine forældre får en rundvisning af skolens elever. Du vil også møde skolens undervisere og ansatte, som står klar til at tale med dig om skolens fysiske linjer, de forskellige studieretninger vi har, valgfag, økonomi, det at være efterskoleelev og meget mere.

I løbet af dagen vil der være fuld gas på aktiviteter, hvor skolens nuværende elever givere smagsprøver på, hvad de laver i deres dagligdag.

At vælge efterskole er en vigtig sag. Den bedste måde at vælge ud på er at komme rundt og mærke skolerne og stemningen. Vi har gjort os umage for at lave en skøn og hyggelig dag, som forhåbentlig giver en fornemmelse for hvordan det vil være at gå her os. Vi vil glæde os til at møde jer.

Program for Efterskolernes Dag 24. september

Kl. 12.30 Velkommen til Gymnastikefterskolen Stevns
Kl. 12.30 Oplev vores Linjefag og Fokusfag
Kl. 13:00 Hør om skolen
Kl. 13.30 Fællesgymnastik med nuværende elever
Kl. 14.00 Hør om skolen
Kl. 14.30 Oplev vores linjefag og fokusfag
Kl. 15.00 Hør om skolen
Kl. 15.30 Fællesgymnastik med nuværende elever
Kl. 16.00 Oplev vores linjefag og fokusfag
Kl. 17.00 Tak for i dag

 

Efterskolernes Aften den 10. januar 2024

Det glæder os, at vi kan byde jer indenfor til Efterskolernes Aften onsdag den 11. januar kl. 18-21 på Gymnastikefterskolen Stevns.
Aftenen er for potentielle kommende efterskoleelever, og du vil kunne mærke stemningen, pulsen og opleve lidt af livet på Stevns. Derudover har du mulighed for at få en rundvisning ved vores nuværende elever og se skolens linjefag i aktion.
Gymnastikefterskolen Stevns holder sammen med landets øvrige efterskoler åbent hus. Så ligger din interesse indenfor TeamGym, Rytme, Spring, Dans eller Fodbold er vores efterskole bestemt et besøg værd.