Efterskolernes Dag/Aften


Efterskolernes Dag d. 25. september 2022
kl. 13-17

Alle os på Gymnastikefterskolen Stevns inviterer hermed dig og dine forældre til Efterskolernes Dag den 25. september mellem kl. 13 og 17. 

Vi glæder os til en skøn dag med dig/jer, hvor du og dine forældre får en rundvisning af skolens elever. Du vil også møde skolens undervisere og ansatte, som står klar til at tale med dig om skolens fysiske linjer, de forskellige studieretninger vi har, valgfag, økonomi, det at være efterskoleelev og meget mere.
I løbet af dagen vil der være fuld gas på aktiviteter, hvor skolens nuværende elever givere smagsprøver på, hvad de laver i deres dagligdag.
At vælge efterskole er en vigtig sag. Den bedste måde at vælge ud på er at komme rundt og mærke skolerne og stemningen. Vi har gjort os umage for at lave en skøn og hyggelig dag, som forhåbentlig giver en fornemmelse for hvordan det vil være at gå her os. Vi vil glæde os til at møde jer

Programmet for dagen kan du se her:
 
Kl. 13.00 Velkommen til Gymnastikefterskolen Stevns
Kl. 13.05 Hør om skolen
Kl. 13.00 Oplev vores linjefag og fokusfag
Kl. 14.00 Fællesgymnastik med nuværende elever
Kl. 14.30 Hør om skolen
Kl. 15.00 Oplev vores linjefag og fokusfag
Kl. 15.30 Hør om skolen
Kl. 16.00 Fællesgymnastik med nuværende elever
Kl. 16.30 Oplev vores Linjefag og fokusfag

Tilmelding er ikke nødvendigt.

Stevns – et spring af dimensioner

 

Efterskolernes Aften den 11. januar 2023

Efterskolernes Aften foregår langt hen ad vejen på samme måde som Efterskolernes Dag. Formålet er det samme, tidspunktet forskelligt.

Efterskolernes Aften ligger hvert år den anden onsdag i januar, og her inviteres alle interesserede indenfor til en rundvisning, information, hygge i caféen og oplevelse af spændende aktiviteter i hallen og springcenteret. Man skal ikke booke tid for en rundvisning, blot møde op.

Vi holder åbent hus fra kl. 18:00 til 21:00, hvor alle er velkomne.